makburn 9 Takipçi | 27 Takip

Torrent Tanıtımı...- MaKBuRN

2010-02-17 00:12:00

Torrent, internet üzerinden bir dosya indirmek için gerekli olan her bilgiyi içinde barındıran, .torrent soyadlı küçük bir dosyadır. Diğer bir deyişle, Torrent'te dosya isimleri, bu dosyaların boyutları, nereden indirilecekleri gibi bilgiler yer alır. Torrent dosyalarına ve arama motorlarına pek çok web sitesinden ulaşabilmeniz mümkün.

Torrnet, filmler ve oyunlar da dahil, günümüzün en popüler devasa dosyalarını indirme yöntemidir. Torrent ile dosya indirmenin internet kullanıcıları için pek çok avantajı vardır. Öncelikle Torrent'in dünya çapında yaygın bir kullanım ağının olduğunun altını çizmek gerekir. Daha fazla internet kullanıcısını kendine çekmesinden ötürü daha hızlı dosya transferini mümkün kılan Torrent ile daha önce de değindiğimiz gibi devasa boyutlu dosyaları bilgisayarınıza en hızlı şekilde indirebilmeniz mümkün.

Tipik özellikleri ise şöyle:

- Torrent bir dosyadır
- Torrent ile internet üzerinden hemen her şeyi indirebilmeniz mümkündür
- Her dosyanın kendine has bir torrent dosyası mevcuttur.
- Torrent dosyalarını bilgisayarınıza indirebilmeniz için torrent client'lara ihtiyacınız vardır.

p2p paylaşımını daha önce farklı yöntemlerle kullanmış olabilirsiniz. Torrent de bu yöntemlerden biridir. Orijinal BitTorrent client'i açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Bu sayede, bugün pek çok torrent client'ine ulaşabilmek mümkündür.

Ratio nedir?
Ratio indirme/gönderme oranlarınız için ortaya konulmuş üyelikli sitelerde genel bir kuraldır. Bu konulan oran sitelere göre değişir. Örnek vermek gerekirse 0.5 ratio isteyen bir siteden 1GB’lık bir dosya çektiniz, bu durumda 500MB boyutunda bir upload(veri gönderme) yapmanız gerekir. Eğer bu kadar veri gönderemezseniz bir uyarı mesajı alarak bir hafta içinde üyeliğinizin kapatıcalığını haber alırsınız. İşte bu yüzden inirdiğiniz dosyalarda hep peer olmalısınız. Bir önceki bölümdeki ayalarla uTorrent peer olarak çalışacaktır. Yani hem dosyayı indirecek, hem gönderecektir. Böylece sizi bu zor durumdan kurtaracaktır.

Torrent nedir?
.torrent uzantılı, paylaşılan dosyanın bilgilerini içeren dosyadır. Bu dosyalar tracker sitelerine yüklenerek diğer insanlarla dosyalarınızı paylaşmanızı sağlar.

Tracker nedir?
Tracker internet üzerinde yayın yapan serverlarda kullanılan bir çeşit data(veri) alışverişi yapan programdır. uTorrent gibi client(istemci) programlarla internet sitelerinden çektiğiniz torrent dosyalarının içindeki bilgilerle torrent client programınız bu sitelere bağlanarak ilgili dosyaya ulaşır ve indir-gönder işini yapmaya başlar, trackerda tüm bu indir-gönder işlerinden sorumlu yönetici sistemdir.

Seed, Leech, Peer nedir?

Seed: Paylaşılan dosyanın tamamını bilgisayarında tutan (ilk yayınlayanda dahil) ve istemci programıyla beraber sadece dosyayı upload’a(veri gönderme) açan kişilere seed denir. Seeder’da biliceğiniz gibi “seed eden şahsiyet” anlamına gelir.

Leech: Paylaşılan dosyayı indirmekte olan kişiye denir. Bu kişi dosyayı download(veri indirme) etmekle meşguldür. Leecher’da indiren kişi manasındadır.

Peer: Peer dosyayı çektiğinizi ve indirdiğiniz 100mb’lık dosyanın 20mb’ını bitirdiğinizi varsayalım. Ve siz çekmeye başlarken yeni bir istemci gelerek dosyayı çekmek istediğinde sizde seed eden kişilere çekmiş olduğununz 20mb’lık kısımla yardım ederek yeni gelen kişiye upload edersiniz. Kısaca dosyayı indirmeye devam ederken aynı zamanda indirdiğiniz kadarınıda yeni gelenlerle paylaşırsınız. Peerer da peer eden kişi demek. Aslında her peerer bir leecher demek oluyor. Yalnız leech aslında pekte iyi birşey demek değil. Çünkü leecherlar genellikle çeşitli katakullilerle sadece indirerek asla paylaşmamaya yanaşırlar, böylece daha çok sömürmeyi hedeflerler.

0
0
0
Yorum Yaz